Urządzamy łazienkę na poddaszu

Poddasze to przestrzeń niełatwa do urządzenia, niezależnie od tego, czy ma tam znaleźć się sypialnia, kuchnia czy łazienka. Wszystkiemu winne są skosy, które bardzo komplikują i powodują, że możliwości aranżacyjne są nieco ograniczone. Ale jeśli projekt zostanie dobrze przemyślany, to łazienka na poddaszu może być prawdziwym cudem – funkcjonalnym i przepięknym. 

 

Dobry projekt kluczem do sukcesu

Aby obliczyć wielkość danego pomieszczenia, często mierzymy powierzchnię podłogi. Jednak w przypadku skosów powierzchnia podłogi, aby metry użytkowe mogą się od siebie znacznie różnić. Niektóre ściany z dużym skosem nadają się tylko do tego, żeby umieścić na nich szafki, które wykonamy na zamówienie. W ten sposób wykorzystamy każdy centymetr… Urządzając taką łazienkę trzeba pamiętać o tym, że korzystanie z niej ma być komfortowe i bezpieczne. A zatem np. odpada takie ustawienie toalety, że podnoszenie się, groziłoby uderzeniem głowy w ścianę. Podobnie jest z wanną i tym, żeby przy skosie nie znajdowały się baterie do wanny, ponieważ wówczas korzystanie z nich będzie utrudnione i niezbyt bezpieczne.

 

Odpowiednie oświetlenie

Dużym plusem jest, gdy w łazience na poddaszu znajduje się okno. Dzięki niemu w pomieszczeniu jest stały dopływ naturalnego światła, które m.in. pozwala zaoszczędzić energię, ponieważ w ciągu dnia nie musimy korzystać ze sztucznego oświetlenia, a ponadto sprawia, że łazienka wydaje się bardziej efektowna. Ale to nie wszystko. Kolejną zaletą jest to, że naturalne światło wpływa na optyczne powiększenie wnętrza – łazienka wygląda na przestronniejszą. A jeśli brak jest okna w naszej łazience, to zadbajmy o kilka źródeł światła sztucznego i lustro, które podobnie jak okno może dodać przestronności wnętrzu.  

Author: Micha Lina