Jak dbać o zestaw prysznicowy?

Łazienka jest miejscem o szczególnym przeznaczeniu. Chcąc na długie lata cieszyć się zadbaną i funkcjonalną przestrzenią, należy starannie dbać o wszystkie elementy. W wilgotnym, ciepłym środowisku nietrudno o zanieczyszczenia, pleśń i osady, które będą negatywnie wpływać na estetykę i komfort użytkowania łazienki. Jednym z elementów, o którego kondycje należy szczególnie dbać, jest zestaw prysznicowy. Jak to robić? Sprawdź nasze rady!

Czym czyścić chromowany zestaw prysznicowy?

Zanim przystąpisz do intensywnego szorowania baterii, dysz i innych elementów, zaopatrz się w miękkie ściereczki i gąbki. W większości łazienek znajduje się chromowana armatura. To właśnie dzięki cienkiej warstwie metalu zestaw prysznicowy jest lśniący i wyróżnia się srebrzystym, eleganckim kolorem. Niestety, ostre myjki i środki czyszczące z granulatami mogą rysować metaliczną powierzchnię, sprawiając, że bezpowrotnie straci ona swoją nienaganną formę. Do mycia baterii, dysz i innych elementów należy używać przeznaczonych do tego środków. Płyn do czyszczenia zestawu prysznicowego nie powinien zawierać chloru, kwasów i rozpuszczalników, podchlorynu sodu i potasu. Ekologiczną i tanią alternatywą dla zabijających bakterie, nabłyszczających mleczek będzie ocet, który usuwa osady z mydła i kamień oraz soda – doskonały środek czyszczący uporczywe zabrudzenia.

Konserwacja i czyszczenie baterii

Baterię prysznicową należy czyścić miękką ściereczką co 2-3 dni. Kamień na słuchawce lub dyszy? Żaden problem! Prostym, a zarazem skutecznym sposobem na jego usunięcie jest owinięcie zakamienionego miejsca watą lub ściereczką nasączoną octem spirytusowym lub roztworem kwasku cytrynowego. Po mniej więcej godzinie myjemy zakamienione miejsce, które powinno odzyskać swój dawny blask.
Każda słuchawka prysznicowa wyposażona jest w regulator strumienia wody działający jak filtr. Jeśli zauważysz, że woda leci z słuchawki nierównomiernie, możesz mieć pewność, że w filtrze nagromadziły się zanieczyszczenia lub kamień. Aby się ich pozbyć, konieczne będzie rozkręcenie baterii i dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów.

Author: Szpak Mateusz