Rodzaje uchwytów łazienkowych dla niepełnosprawnych

Łazienka mająca dobrze służyć osobom niepełnosprawnym, osobom z ograniczoną zdolnością ruchową lub starszym powinna spełniać kilka wymogów. W tym artykule jednak skupimy się na wyposażeniu stanowiących nieodłączny element każdej łazienki – uchwycie łazienkowym. Biorąc pod uwagę konstrukcję uchwytu łazienkowego możemy wyróżnić m. in. uchwyt łazienkowy prosty, łukowy i kątowy. Uchwyt łazienkowy łukowy, jak sama nazwa wskazuje, ma charakterystycznie wygiętą rurę tworzącą łuk. Łatwy do montażu zarówno na ścianie jak i podłodze. Uchwyty te mogą posiadać ramie stałe, wówczas sprawdzą się przy umywalkach czy wc, oraz ramię uchylne znajdujące zastosowanie przy prysznicach. Najczęściej spotykane długości to 60, 70 i 80 cm. Uchwyt łazienkowy prosty z kolei najlepiej sprawdzi się przy wannie i skutecznie ułatwi wejście lub wyjście z niej. Zazwyczaj ma długość między 30 cm a 80 cm.
Uchwyt łazienkowy kątowy posiada charakterystyczne wygięcie rury w różnych kierunkach. Rozróżniamy następujące typy uchwytu kątowego: wannowo-prysznicowy, kątowy do WC lub kątowy pod prysznic. Każdy z uchwytów występuje w wersji zarówno lewej jak i prawej. Uchwyty te zwiększają samodzielność i bezpieczeństwo.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dokonują wyboru uchwytu łazienkowego powinniśmy wybrać odpowiednią średnicę rury uchwytu. Przyjmuje się, że najbardziej praktyczne są rury o średnicy 2-3,5 cm. Zapewniają one łatwość użytkowania nawet osobom mającym problem z chwytaniem. Na rynku znajdują się również różnego rodzaju materiały z których zrobione są uchwyty. Wyróżniamy m. in. stal nierdzewną, stal węglową lub inne tworzywa. Stal nierdzewna może być w wykończeniu matowym lub polerowanym. Uchwyty łazienkowe dla nie pełnosprawnych to konieczny element wyposażenia. W znaczącym stopniu wpływają na wygodę i zapewniają bezpieczeństwo. Jednakże istotne jest ich dobre rozplanowanie w łazience, odpowiadające potrzebom użytkownika, tak by ich nadmiar zamiast pomagać nie stanowił utrudnienia.

Author: Pies Kot