Łazienka bez barier – prysznic dla niepełnosprawnych

Jeżeli właśnie przeprowadziliśmy się do nowo wybudowanego domu lub mieszkania, albo nasza łazienka przechodzi generalny remont mamy szanse zaprojektować od podstaw i przystosować łazienkę do wymagań osoby niepełnosprawnej, osoby o ograniczonej zdolności ruchowej lub starszej.

Im prościej tym lepiej

Jedną z najważniejszych stref w łazience przeznaczonych do codziennego użytku jest oczywiście strefa kąpieli. Bez wątpienia prysznic jest wygodniejszym rozwiązaniem od wanny. Aby maksymalnie ułatwić komfort osoby niepełnosprawnej warto rozważyć wariant prysznica całkowicie pozbawiony brodzika. Kabina montowana jest wówczas bezpośrednio na płytkach. Należy pamiętać także by zachować odpowiedni spadek do odpływu wody. W kabinach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych powinien być skierowany w stronę kratki ściekowej i wynosić zwykle 1-2 %.
Kabina prysznicowa powinna posiadać duże wygodne wejście min. 100 cm, tak by można było wygodnie wjechać do niej wózkiem inwalidzkim. Jeśli ogranicza nas przestrzeń szerokie wejście najłatwiej jest uzyskać drzwiami przesuwnymi. Dla osoby niepełnosprawnej z pewnością dużym ułatwieniem byłaby możliwość przesiadki bezpośrednio z wózka na siedzisko lub krzesło umieszczone w kabinie. Dlatego ważne jest by wózek inwalidzki miał możliwość wjazdu do kabiny prysznicowej. Należy także pamiętać o wspomnianym już wyżej siedzisku, bowiem stanowi ono nieodzowny element każdej kabiny prysznicowej przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej. Wysokość siedziska prysznicowego powinna zostać utrzymana na wysokości 43-48 cm. Powinno ono znajdować się naprzeciw baterii prysznicowej. Jeżeli natomiast z różnych przyczyn nie możemy pozwolić sobie prysznic zupełnie pozbawiony brodzika, ratunkiem może okazać się zakup ultra niskiego brodziku oraz wysoko odpornego na obciążenia. Najczęściej taki brodzik wykonany jest ze specjalnego konglomeratu. Mając na uwadze powyższe warto rozważyć zakup kabiny bez brodzika, która z pewnością przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa i standardów użyteczności.

Author: Pies Kot