Łazienka, obok kuchni, stanowi bez wątpienia jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Korzystamy z łazienki codziennie i szacuje się, że spędzamy w niej średnio od kilku minut nawet do dwóch godzin dziennie. Pomieszczenie to powinno być zatem zaprojektowane w sposób przemyślany, nie skupiając się jedynie na walorach estetycznych.
Funkcjonalność przede wszystkim.
W łazience dla osób niepełnosprawnych, które mają trudności z poruszaniem się, niezwykle istotne jest by pozwalała ona korzystanie sposób swobodny i możliwie samodzielny. Stworzenie uniwersalnego projektu jest niemalże niemożliwe, gdyż musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników takich jak stopień niepełnosprawności, wymiary wózka inwalidzkiego czy związany z tym zakres powierzchni manewrowej.
Niezależnie od powyższego, przyjmuje się że minimalny obrys zewnętrzny łazienki powinien wynosić 200 na 240 cm. W łazience dla niepełnosprawnych kluczowe jest wyznaczenie tzw. strefy manewrowej dla wózka, która to strefa powinna mieć średnicę min. 150 cm. Drzwi do łazienki z kolei nie powinny być węższe niż 90 cm, najlepiej uchylane na zewnątrz. Drugą ważną kwestią, oprócz kubatury pomieszczenia, jest zaplanowanie miejsca przeznaczonego do odświeżenia się. Dla osób niepełnosprawnych z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem będzie prysznic. Minimalna powierzchnia brodzika powinna wynosić 90 na 90 cm. Spadek natomiast powinien być skierowany w stronę kratki ściekowej i wynosić 1-2%. Kratka ściekowa powinna znajdować się pod siedziskiem prysznicowym. Wysokość siedziska prysznicowego powinna zostać utrzymana na wysokości 43-48 cm. Siedzisko powinno znajdować się naprzeciw baterii prysznicowej.
Nie należy zapominać również o bezpieczeństwie, które pomogą zachować dodatkowe elementy wyposażenia jak np. maty czy materace posiadające antypoślizgowe właściwości. Pozwalają one bowiem istotnie zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia czy utraty równowagi.
Trzeba pamiętać, że wszystkie wyżej podane wymiary są wymiarami minimalnymi, dlatego też każdorazowo należy je porównać z potrzebami konkretnej osoby. Niekiedy bowiem nawet kilka centymetrów może w istotny sposób przyczynić się do zachowania większego komfortu osoby korzystającej z łazienki.