Dezynfekcja instalacji wodnej w domu – dlaczego jest ważna?

We współczesnym świecie budowa sieci wodociągowych nie jest żadnym problemem, dzięki innowacyjnym technologiom i wypracowanym od wielu lat metodom inżynierskim. Aby jednak móc czerpać korzyści z takich sieci ważne jest odpowiednie czyszczenie bez względu na charakter takiej instalacji. Przykładowo, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, dezynfekcja instalacji wodnej w domu jest rekomendowana przy używaniu środków chemicznych. Więcej o kwestii czyszczenia i dezynfekcji sieci wodociągowej piszemy poniżej. Zapraszam do lektury!

Monitorowanie stanu domowej sieci wodociągowej

Polski klimat niestety nie sprzyja sieciom wodociągowym. W praktyce inżynierowie już są przyzwyczajeni do rozszczelnień i pęknięć rur. Takie sytuacje powodują generowanie niebezpiecznych zakażeń różnymi bakteriami. Z tego względu dezynfekcja instalacji wodnej w domu i budynkach o odmiennych funkcjach jest niezbędna. Nie da się ukryć, że częstotliwość awarii występujących w sieciach wodociągowych jest związana z jakością użytych materiałów. W Polsce większość instalacji powstała w latach od 1960 do 1980. W tamtych czasach materiały nie były najwyższej jakości przez panujący komunizm. 

Wszelkie awarie prowadzą do pogorszenia się jakości wody, a także przerwami w dostawie wody. Dlatego inżynierowie zalecają, aby każdy właściciel gospodarstwa domowego zlecił od czasu do czasu prace w ramach, których prowadzona jest dezynfekcja instalacji wodnej w domu. W ramach omawianego zagadnienia należy regularnie czyścić i dezynfekować rury, a także zlecać badania, potwierdzające odpowiednią jakość wody. 

Jak poprawnie czyścić instalację wodociągową?

Aby dezynfekcja instalacji wodnej w domu przyniosła rezultat i zabezpieczyła na kolejny okres sieć wodociągową, należy używać wysokojakościowych środków chemicznych z grupy silnych utleniaczy. Mowa tutaj głównie o podchlorynie sodu, dwutlenku chloru i nadtlenku wodoru. W przypadkach, kiedy jest to zasadne, można także zlecić realizację płukania wodno-powietrznego. 

Author: Kasia Szczur-Sylvian